Avlanbey / TEKİRDAĞ
0506 709 70 58

Avlanbey

ucretsiz wordpress tema

Rumeli yol güzergahında yer alan Avlanbey her dönemde padişah ve beylerin av için tercih ettikleri, farklı dönemlerde başkent olan Edirne ve İstanbul arasındaki düzlük bir arazi yapısına sahip zengin su kaynakları sayesinde tarımsal anlamda çok önemli verimli topraklardır.

Burası sadece padişahların yol güzergahında olmayıp ayni zamanda göçmen kuşlarında uğrak alanıdır. Osmanlıdan günümüze av kuşu olarak bilinen atmaca şahin ve doğan kuşlarına halen ev sahipliği yapmaktadır.

OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA avcılık geleneksel ve dinsel açıdan önemli bir kavramdır.

Avcılık savaş eğitimi olarak görüldüğü gibi halka yakın olmanın, onlarla sosyalleşmenin bir usulüydü. Bölgede uzun ve kısa sürek avları tertip edilmeden önce bölgenin beylerine haber verilir, atların ve diğer hayvanların yiyecekleri teğmin edilir. Pars tazı, zagor ve yırtıcı kuşlar doğan, atmaca, akbaba, şahinler av için hazırlanır. Avdan sonra halkında katıldığı peksimet, peynir, tavuk, kaz, ördekten oluşan av sofraları düzenlenerek halk ile hasbehal edilirdi.

Yüzyıllar boyunca av alanı olarak kullanılan topraklar Yavuz Sultan Selim Hana taht yolunuda açmıştır. II.Bayazıt burada vefat etmiştir. Yavuz Sultan Selimde Uğraşderede 1521 de yakalandığı sirpençe hastalığından vefat etmiştir.

Babamız Rıza Bey Razgırat doğumludur. İlk orta eğitimini Bulgaristanda lise eğitimini Rusyada almış, dolayısı ile  bütün slovak dillerini çok iyi bilmektedir. Aile Türkiyeye göçe zorunlu kılınınca zanatkar olmaya karar vermiş bölgenin en iyi ustasının yanında demire hamur gibi şekil vermeyi öğrenerek demir zanatında ustalaşmıştır.

Ülkede makineleşme hareketi ile birlikte zirai aletler ihtiyacı doğmuş  bu alanda yurtdışı fuarlara giderek bilgilenmiş ve ihtiyaca göre ülkenin her tarfına zirai aletve pulluk üretmiştir.

Elde  ettiği  geliri nasıl değerlendireyim diye babasına sorduğu zaman ‘Toprak al oğul, toprak kaybetmez’ demiştir

Ailemizin Cumhuriyet sonrası Avlanbey adı verilen bölgeye yerleşmesi bu söz üzerine olmuştur.

Mevsimlerle birlikte Avlanbeyde toprağınüzerindeki renklerle, işlerin çeşitleride değişmektedir. Ekim, dikim, biçim ve hasat sonrası kış hazırlıkları evlerde üretilen tarhanayufka makarna, pekmez, turşular, sıcacık ekmekler, börekler pilavlık kuskuslar,  yöresel domatesli biberli patlıcanlı kahvaltılığın tadı, doğanın tüm lezzetlerini taşıyan arılarımızın çok özel balı, mevsim meyvelerinden yapılan reçeller, Avlanbeyde sadece küçük ayrıntılardır.

     Avlanbey bereketli topraklardan becerikli ve çalışkan ellerden geleneksel tadları paylaşmaya hazır eşsiz ve özel bir yerdir.